Sıradaki içerik:

Transformatörler (Soru-Cevap)

Transformatörler (Soru-Cevap)

avatar

admin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

1)Transformatör nedir ve nasıl çalışır?

Bir transformatör, alternatif akımı bir voltajdan diğerine dönüştürmek için tasarlanmış elektrikli bir cihazdır.

Voltajları “yükseltmek” veya “düşürmek” için tasarlanabilir ve manyetik indüksiyon prensibi ile çalışır.

Bir transformatör hareketli parçalara sahip değildir ve normal çalışma koşullarında uzun ve sorunsuz bir yaşamı garanti eden tamamen statik bir katı hal cihazıdır. En basit haliyle, lamine çelik çekirdeğe sarılmış iki veya daha fazla yalıtımlı tel sargısından oluşur. Birincil olarak adlandırılan bir bobine voltaj verildiğinde, demir çekirdeği mıknatıslar. Daha sonra diğer bobinde, ikincil veya çıktı bobini olarak adlandırılan bir voltaj indüklenir. Birincil ve ikincil arasındaki voltaj değişimi (veya voltaj oranı), iki bobinin dönüş oranına bağlıdır.

2)Transformatörler isim plakası voltajları dışındaki voltajlarda çalıştırılabilir mi?

Bazı durumlarda, transformatörler, isim plakası anma voltajının altındaki voltajlarda çalıştırılabilir. NO durumunda, bir transformatör bu amaç için temin edilmediği sürece, isim plakası derecesinin üzerinde bir voltajda çalıştırılmalıdır. Nominal gerilimin altında çalışırken, KVA kapasitesi buna uygun olarak azaltılır.

Örneğin, 240 volt sekonder bir 480 volt primer transformatör 240 voltta çalıştırılırsa, sekonder voltaj 120 volta düşürülür. Transformatör ilk olarak 10 KVA olarak derecelendirilmişse, azaltılmış derecelendirme 5 KVA veya uygulanan voltajla doğru orantılı olacaktır.

3)Transformatörler paralel olarak kullanılabilir mi?

Tek fazlı transformatörler yalnızca empedansları ve voltajları eşit olduğunda paralel olarak kullanılabilir. Eşit olmayan gerilimler kullanılıyorsa, kapalı şebekede iki trafo arasında aşırı ısınmaya neden olacak ve trafo ömrünün daha kısa ömürlü olmasına neden olacak bir dolaşım akımı vardır.

Ek olarak, her transformatörün empedans değerleri birbirinden% 7.5 ile olmalıdır. Örneğin: Transformatör A% 4’lük bir empedansa sahip, A’ya paralel olacak olan transformatör B,% 3,7 ve% 4,3 arasındaki bir empedansa sahip olmalıdır.

Üç fazlı transformatörler paralelken, yukarıda listelendiği gibi aynı önlemlere uyulmalıdır, ayrıca iki transformatör arasındaki açısal yer değiştirme ve faz aynı olmalıdır.

4)60 Hz transformatörler 50 Hz’de çalıştırılabilir mi?

1 Hz’den daha düşük ACME transformatörleri 50 Hz serviste kullanılabilir. 60 Hz’de sınıflandırılmış 1KVA ve daha büyük transformatörler, daha yüksek kayıplar ve ortaya çıkan ısı yükselmesi nedeniyle 50 Hz servisinde kullanılmamalıdır. Bu hizmet için özel tasarımlar gereklidir.

5)Tek Fazlı Transformatör, Üç Fazlı bir kaynaktan kullanılabilir mi?

Evet. Herhangi bir tek fazlı transformatöraynağın üç faz 3-telli veya üç faz 4-telli olmasına bakılmaksızın, birincil uçları bir üç fazlı sistemin herhangi iki teline bağlayarak üç fazlı bir kaynak üzerinde kullanılabilir. Transformatör çıkışı tek fazlı olacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli