Opamp 741 Entegresi (NE555)

Okunuyor | Opamp 741 Entegresi (NE555)
 Opamp 741 Entegresi (NE555)

İşlemsel amplifikatör veya op amp, voltaj kontrollü bir voltaj kaynağı gibi davranan bir elektronik cihaz veya öğedir. Bir op amp, dirençler, kapasitörler, transistörler ve diyotlardan oluşan karmaşık bir elektronik cihazdır. Ticari olarak entegre devre formunda mevcuttur.

En yaygın olarak kullanılan op amp IC, IC 741’dir.


IC 741 küçük bir yonga. Sekiz pim içerir. 2, 3 ve 6 numaralı pimler en önemlisidir.

Pim 2 terminali inverting(eviren) terminaldir.

Pim 3 evirmeyen terminaldir.

Pin 6 çıkış terminalidir.

IC 741 temel olarak toplama, çıkarma, bölme, çarpma, entegrasyon, farklılaştırma vb. Gibi matematiksel işlemleri gerçekleştirir. IC 741’in diferansiyel giriş, kazanç ve itme-çekme çıkışı gibi üç aşaması vardır.

Pim 1 ve 5, “ofset null” veya “denge” terminalleridir.

Op amp, diferansiyel amplifikatörden başka bir şey değildir. Aynı voltajı ters çevirme terminaline (Pim 2) ve ters çevirmeyen termi 2 ve 3’e uygulanan voltaj tam olarak eşittir. Transistör parametrelerini ve diferansiyel yükselticinin eğilme dirençlerinin değerini mükemmel bir şekilde aynı hale getiremediğimiz için çıkışta ofset voltajı görünüyor.

Ancak yine de, çıkış ofset gerilimini dengelemek için girişlere ofset gerilimi uygularsak çıkış gerilimini tam olarak sıfır yapabiliriz. Buna giriş ofset gerilimi diyoruz.

IC 741’deki uyumsuzlukları azaltmak için bazı harici devreler ekleyebiliriz. Bu devreler ofset voltajını dengeler. IC 741, ofset voltajlarını dengelemek için harici devreler ekleyebilmemiz amacıyla giriş aşamasında iki terminale (Pin 1 ve Pin 5) sahiptir. Ofset null ayarı genellikle kaydırıcısı negatif beslemeye bağlı bir potansiyometre gerektirir.

Pim 4 negatif güç kaynağı ve pim 7 pozitif güç kaynağı içindir.

Pim 1, denge pimidir (ofset null)
Pin 2 girişi ters çeviriyor
Pim 3 evirmeyen giriştir
Pin 4 negatif güç kaynağı pinidir.
Pim 5, denge pimidir (ofset null)
Pin 6 çıkış pinidir
Pin 7 pozitif güç kaynağı pinidir
Pin 8’in bağlantısı yok
741 IC’nin tipik parametrelerini aşağıdaki tabloda sunuyoruz.

 

Parametreler  Tipik Aralık İdeal Değer
Açık Çevrim Kazanımı (A) 105 ila 108
Giriş Direnci (Ri) 105 ila 1013
Çıkış Direnci (Ro) 10 ila 100 0

 

741 IC’de tipik bir besleme gerilimi aralığı ; +/- 5 ve +/- 24 voltajları arasındadır.
Bir op amplifikatörünün çıkışı bu besleme gerilimi aralığını geçemez. Bu,v0 çıkış voltajının – Vcc ila + Vcc arasında değiştiği anlamına gelir. Besleme voltajını Vcc olarak gösterirsek, matematiksel olarak yazabiliriz,

Bu, bir op amp’nin v0 çıkış voltajının –Vcc‘nin altına ve Vcc‘nin üzerine çıkamayacağı anlamına gelir. Bu aralığın içinde v0 , giriş diferansiyel gerilimi vd ile doğrusal olarak orantılıdır. Bu grafiksel olarak,


Bir op amp’nin bu doğrusal bölgede çalıştırılması amaçlanmıştır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.