Breadboard nedir?

Okunuyor | Breadboard nedir?
 Breadboard nedir?

Herhangi bir devre tasarımını sonlandırmadan önce devreleri hızlı bir şekilde oluşturmak ve test etmek için  breadboard kullanılır. Breadboard’a, IC’ler ve dirençler gibi devre bileşenlerinin yerleştirilebileceği birçok delik vardır. Breadboard’un türkçe anlamı ‘ekmek tahtası’dır.

Dikey şeritler, güç kaynağınızı elektronik bileşenlere güç sağlamak için geleneksel olarak kullanılır; bu nedenle güç veriyolu ya da güç rayları olarak bilinir. Bu komple şeridin birbirine bağlı olduğunu unutmayın; bu, dikey şeridin bir deliğine güç sağlarsak, diğer tüm deliklerin aynı güç kaynağına sahip olacağı anlamına gelir.

Benzer şekilde, yatay olarak çalışan şeritler, farklı elektronik bileşenlerin yerleştirildiği, dolayısıyla prototipleme alanı veya bileşen rayı olarak da bilinir.

Yukarıdaki görselde yazan numaraların açıklamaları aşağıda verilmiştir.

1.Resimdeki görselde okla gösterilen yerlerde + Power pini ve – Ground pinleri vardır. Buraya güç bağlantılarını yapmak için kullanabilirsiniz.

2.Resimdeki görselde okla gösterilen yerlerde 5 li delikler mevcuttur.Bu delikleri ortadan ayıran bir yapı vardır.5 li deliklerden herbiri birbirleri ile kısa devre edilmiştir.Resimde de görüldüğü gibi her iki taraf ta yeşil renge boyanmıştır.Genel de  breadboardlarda bu deliklerin herbirine bir harf verilir.Breadboard sağ ve sol delikler olacak şekilde ayıracak olursak 5+5 toplamda 10 delik vardır.Bu delikler a harfinden başlanarak harflendirilir.a-b-c-d-e birbirlerleri ile kısa devre f-g-h-ı-j de birbirleri ile kısa devredir.

3.Sağ ve sol da olmak üzere beşerli delikleri birbirinden ayıran bir boşluk vardır.Bu boşluğa genelde Entegre Devreler yerleştirilir.

4.Elemanların kıskaçlar vasıtasıyla sabit şekilde tutturulan iletken kısımları 4le nuramalandırılan görselde verilmiştir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın