Arduino ve Raspberry Pi Arasındaki Farklar

Okunuyor | Arduino ve Raspberry Pi Arasındaki Farklar
 Arduino ve Raspberry Pi Arasındaki Farklar

Raspberry Pi Nedir? Raspberry Pi Çeşitleri Nelerdir?

Raspberry Pi, Rasbian adlı özel olarak tasarlanmış bir Linux işletim sistemi üzerinde çalışan tam işlevli bir bilgisayardır. Rasbian, Raspyberry Pi’nin resmi işletim sistemidir. Firefox OS, Android, RISC OS, Ubuntu Mate vb. Gibi diğer üçüncü parti yazılımları Raspberry Pi’ye yüklenebilir, hatta Windows 10 sürümü bile Raspberry Pi içine kurulabilir. Üzerinde, bir bilgisayarda olması gereken bellek, işlemci, USB bağlantı noktaları, ses çıkışı, HDMI çıkışı için grafik sürücüsü dâhil çoğu şey bulunur ve Linux üzerinde çalıştığı için, linux uygulamalarının çoğu üzerine kurulabilir. Raspberry Pi, Raspberry Pi 2, Raspberry Pi Modeli B + gibi çeşitli modelleri ve revizyonları vardır.

Arduino Nedir? Arduino Çeşitleri Nelerdir?

Arduino, Raspberry Pi kadar güçlü olmayan ve bilgisayar sistemindeki tek bir bileşen olarak düşünülebilen bir mikrodenetleyicidir ama elektronik projeler için harika bir donanımdır. Çalıştırmak için herhangi bir işletim sistemi ve yazılım uygulamasına ihtiyaç duymaz, sadece kullanmak için birkaç satır kod yazmamız gerekir.Arduino UNO, Arduino PRO, Arduino MEGA, Arduino DUE gibi birçok Arduino çeşidi vardır.

Arduino ve Raspberry Pi Arasındaki Farklar

Arduino ve Raspberry Pi Arasındaki Farklar

Arduino ve Raspberry Pi oldukça farklı olsalar da, geliştirilme aşamalarına göre bazı benzerlikleri bulunmaktadır. Her ikisi de Avrupa ülkelerinde geliştirilmiştir. Raspberry Pi, İngiltere’de Eben Upton tarafından geliştirildi ve Arduino, İtalya’daki Massimo Banzi tarafından geliştirildi. Her iki mucidin mesleği öğretmenlik ve bu donanım platformlarını öğrenciler için bir tasarım öğrenme aracı olarak geliştiriyorlar. Raspberry pi, ilk kez 2012 yılında tanıtılırken Arduino 2005 yılında tanıtıldı.
Arduino ve Raspberry Pi arasındaki farklar anlamak için, her iki donanımın da birbirlerini aşan değerlerini yazımızın devamında tartışacağız.

Arduinonun Raspberry Pi’ye göre Avantajları

Gelin birlikte Arduinonun Raspberry Pi’ye göre avantajlarından bahsedelim.

 #  Basitlik: Arduino ile birkaç satırlık kod yardımı ile analog sensörleri, motorları ve diğer elektronik bileşenler kontrol edilebilir. Ancak raspberry pi’de bu sensörleri okumak için çok fazla işlem gerekir. Bu sensörleri ve bileşenleri kontrol etmek için bazı kütüphaneler ve yazılımlar kurmamız gerekir. Arduino’daki kodlama daha basitken, Raspberry pi’yi kullanmak için Linux ve onun komutları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

 #  Sağlamlık: Raspberry Pi bir işletim sistemi üzerinde çalışır, bu yüzden gücü KAPALI konuma getirmeden önce düzgün bir şekilde kapatılmalıdır aksi takdirde işletim sistemi ve uygulamalar bozulabilir ve Pi zarar görebilir. Arduino herhangi bir hasar riski olmayan bir tak ve çalıştır cihazıdır.

 #  Güç tüketimi: Pi, güçlü bir donanımdır, sürekli 5v güç kaynağına ihtiyaç duyar ve Piller ile çalıştırmak zordur. Arduino daha az güce ihtiyaç duyduğundan bir pil takımı kullanarak kolayca çalıştırılabilir.

 #  Fiyat:Raspberry Pi’nin fiyatı 35-40 $ civarında iken Arduino sürümüne bağlı olarak 10-20 dolar civarındadır.

Arduinonun Raspberry Pi’ye göre Avantajları

Raspberry Pi’nin Arduinoya göre Avantajları

Yukarıda ki maddelere göre Arduino’nun daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Gelin birlikte Raspberry Pi’nin Arduinoya göre avantajlarından bahsedelim.

 #  Güçlülük: Raspberry Pi’nin Arduinoya göre en güçlü olduğu kısım güçlülüktür.  Pi, bilgisayar gibi bir anda birden fazla görevi gerçekleştirebilir. Karmaşık bir proje de veya internet üzerinden bir web sayfasından belirli aletleri kontrol etme durumlarında Raspberry Pi en iyi seçimdir. Bir web sunucusuna, VPN sunucusuna, baskı sunucusuna, veritabanı sunucusuna dönüştürülebilir.  Sadece bir LED’i açıp kapatmak istiyorsanız arduino iyi bir seçim olacaktır ancak yüzlerce LED’in web sayfası üzerinden kontrol edilmesi gerekiyorsa, Pi en uygun seçimdir.

Raspberry Pi, Arduino’dan 40 kat daha hızlıdır, Raspberry PI ile posta gönderebilir, müzik dinleyebilir, video oynayabilir, internete girebilirsiniz. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi bellek, işlemci, USB portları, Ethernet portu vb. Çoğu fonksiyon için harici donanım gerektirmez. SSH üzerinden erişilebilir ve dosyalar FTP üzerinden kolayca aktarılabilir.

 #  Ağ: Raspberry Pi, ağlara doğrudan bağlanabileceğiniz yerleşik Ethernet portuna sahiptir. İnternet bile bazı USB Wi-Fi aparatları kullanılarak Pi üzerinden kolayca çalıştırılabilir. Arduino’dayken, ağa bağlanma işlemi çok zor bir işlemdir.  Arduino kullanarak ağları çalıştırmak için harici donanımların kod kullanılarak bağlanması ve doğru şekilde adreslenmesi gerekir.

 #  Elektronik Bilgisi: Arduino kullanacaksanız kesinlikle elektronikle iç içe olmanız ve gömülü programlama dillerini bilmeniz gerekiyor. Ama Raspberry Pi ile başlamak için programlama dillerini bilmeniz gerekmiyor. Küçük bir elektronik bilgisi sizin için yeterli olacaktır.

Bu avantajların yanı sıra, Raspberry Pi’nin diğer bir avantajıda işletim sisteminin Raspberry Pi kartına kolayca yüklenebilmesidir. Pi, işletim sistemini kurmak için SD bellek kartını flash bellek olarak kullanır.

Raspberry Pi’nin Arduinoya göre Avantajları

SONUÇ

Bazı insanlar Arduino’nun yeni başlayanlar için en iyisi olduğunu söylüyor ama ben buna katılmıyorum, yeni başlayan takipçilerimiz istedikleri kart ile başlayabilir. Burada önemli olan projenizin karmaşıklığıdır. Bir sonraki projeniz için bu ikisi arasında nasıl seçim yapacağınız konusunda karara varacak olur isek;

Arduino’yu seçmelisiniz çünkü:

 #  Elektronik konusunda daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız;
 #  Projeniz çok basit ise, özellikle ağ erişimi kullanmıyorsanız;
 #  Linux hakkında bilgi edinmek istemiyorsanız;

Arduino sizin için güzel bir tercih olacaktır.

Raspberry Pi’yi seçmelisiniz çünkü:

 #  Projeniz karmaşık ve ağ erişimi kullanacaksanız;
 #  Projenizde Pi’yi bir VPN sunucusu veya Web sunucusu gibi kullanacaksanız;
 #  Elektronik hakkında pek bilgiye ihtiyacım yok, sadece işimi görsün diyorsanız;
 #  Linux hakkında bilgi edinmek benim için daha iyi ve keyifli diyorsanız;

Raspberry Pi sizin için güzel bir tercih olacaktır.

Her ikisinin de kendi artıları ve eksileri vardır. Ancak bu iki kart birleşip en iyi projeyi ortaya çıkarmak için kullanılabilir. Raspberry Pi verileri ağ üzerinden toplayabilir ve topladığı verilerin sonucunda Arduino’ya bir motoru döndürmek için komut gönderebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.