Arduino ve ESP8266 ile Başlarken: ESP8266 Arduino Arabirimi

Okunuyor | Arduino ve ESP8266 ile Başlarken: ESP8266 Arduino Arabirimi
 Arduino ve ESP8266  ile Başlarken: ESP8266 Arduino Arabirimi

Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanıyorsanız, ESP8266 WiFi Modülünü duymuş olabilirsiniz.Eğer duymadıysanız, endişelenmeyin. Bu ders Esp8266 WiFi Modülünü öğrenmek ve ESP8266 Arduino çiftinin IoT Projelerinizde nasıl kullanılabileceği hakkındadır.

ESP8266 nedir?
ESP8266 (teknik olarak ESP8266EX) Espressif Systems tarafından üretilen Cadence Tensilica L106 32-bit MCU tabanlı bir WiFi Modülüdür. ESP8266 SoC, herhangi bir Mikrodenetleyicinin WiFi Ağına bağlanmasını sağlayan tamamen işlevsel bir WiFi Yığını ve TCP / IP Yığını içerir.

Yazılım Geliştirme Kitleri (SDK’lar) ile, harici bir Mikrodenetleyiciye gerek olmadan doğrudan ESP8266’nın çip üzerindeki Mikrodenetleyicisini programlayabilirsiniz.

Biz bu yazımızda ESP-01 sürümünü inceleyeceğiz.

ESP8266 ESP-01

ESP8266 ESP-01, mikrodenetleyicilerin bir Wi-Fi ağına erişmesini sağlayan bir Wi-Fi modülüdür. Bu modül, normalde bir Arduino ile yaptığınız gibi girişleri ve çıkışları değiştirmek için bir mikrodenetleyiciye ihtiyaç duymayan bağımsız bir SOC’dir (örneğin, bir Çip Üzerine Sistem). ESP8266’nın sürümüne bağlı olarak, 9 GPIO’ya (Genel Amaçlı Giriş Çıkışı) sahip olmak mümkündür. Böylece, Wi-Fi ekranının Arduino’ya yaptığı gibi bir mikrodenetleyici internet erişimi sağlayabilir veya ESP8266’yı yalnızca bir Wi-Fi ağına erişim sağlamak için değil, aynı zamanda bir mikrodenetleyici olarak da çalışacak şekilde programlayabiliriz. Bu, ESP8266’yı çok yönlü hale getirir ve projelerinizde size biraz para ve yer kazandırabilir.

Bu derste size ESP-01 Wi-Fi modülünü nasıl kuracağınızı, yapılandıracağınızı ve modül ile başka bir cihaz arasında iletişim kurulduğunu doğrulayacağız.

1:Malzeme Listesi

İhtiyacınız olacak bileşenler şunlardır:

ESP8266 Wi-Fi Modülü ESP-01
Erkek / dişi jumper telleri
Devre Tahtası(Breadboard)
Arduino UNO

2:ESP-01 Kurulum

ESP8266 ESP-01’i satın aldığınızda, önceden yüklenmiş bir AT ürün yazılımı ile birlikte gelir. Çipi örneğin NodeMCU gibi başka bir ürün yazılımı ile programlamak mümkündür. Ancak, AT bellenimi Arduino IDE ile uyumludur, bu yüzden bu firmware’ı(bellenimi) bu eğitim için kullanacağız. Farklı bir firmware’ın nasıl yükleneceğini bilmek istiyorsanız, bu eğitimdeki Çeşitli bölümünü okuyun.

Wi-Fi modülünü bu görüntülerde gösterildiği gibi Arduino’ya bağlamak için ilk önce jumper tellerini kullanın.

3: ESP-01 Kurulumu Devam Ediyor

Önceki programların çalışmadığından ve seri iletişim kanalını kullandığından emin olmak için BareMinimum örneğini yükleyin. Sonra seri monitörü açın ve aşağıdaki komutu yazın:

AT

 

Bir “Tamam” yanıtı almalısınız. Bu, modülün çalıştığı ve gitmenizin iyi olduğu anlamına gelir. Şimdi modül ile başka bir cihaz arasındaki iki yönlü iletişimi test etmeye hazırız.

4:Temel AT Komutları

ESP8266 ESP-01 modülünün üç çalışma modu vardır:

Erişim Noktası (AP)
İstasyon (STA)
Her ikisi de
AP’de Wi-Fi modülü, diğer cihazların bağlanmasına izin vererek bir Wi-Fi ağı veya erişim noktası (dolayısıyla adı) olarak işlev görür. Bu, ESP-01 modülü AP modunda çalışırken Facebook’unuzu cihazınızdan kontrol edebileceğiniz anlamına gelmez. ESP8266 ile Wi-Fi aracılığıyla kendisine bağlanan cihaz arasında iki yönlü bir iletişim kurar.

STA modunda, ESP-01 evinizden Wi-Fi ağı gibi bir AP’ye bağlanabilir. Bu, o ağa bağlı herhangi bir cihazın modülle iletişim kurmasını sağlar.

Üçüncü çalışma modu, modülün hem AP hem de STA olarak çalışmasını sağlar.

 5:Temel AT Komutları – STA Modu

Bu eğiticide, aşağıdaki komutu yazarak modülü STA modunda çalışacak şekilde ayarlayacağız:

AT+CWMODE=1

 

Her çalışma modu için karşılık gelen sayı aşağıdaki gibidir:

  • STA = 1
  • AP = 2
  • Both = 3

 6: Temel AT Komutları – Kontrol Modu

Wi-Fi modülünüzün hangi modda olduğunu kontrol etmek istiyorsanız, aşağıdaki komutu yazmanız yeterlidir:

AT+CWMODE?

 

Bu, ilgili işlem moduyla ilişkili bir sayı (1, 2 veya 3) gösterecektir.

 7: Temel AT Komutları – Wi-Fi Ağını Bağlama

ESP-01’in STA modunda çalışmasını sağladıktan sonra, bir Wi-Fi ağına bağlanmamız gerekir. Öncelikle komutu göndererek zaten birine bağlı olup olmadığımızı kontrol edebiliriz:

AT+CIFSR

 

Bu, ESP-01 modülümüzün istasyon IP adresini gösterecektir. Önceki komutu girdikten sonra bir IP adresi alamazsanız, ağınıza bağlanmak için aşağıdaki komutu kullanın:

AT+CWJAP= “Wi-FiNetwork”,“Password”

 

Wi-Fi ağınızın adını ve bağlanmak için şifreyi yazın. Tırnak işaretlerini eklediğinizden emin olun. Birkaç saniye sonra, “Tamam” cevabını almalısınız. AT + CIFSR komutunu kullanarak bir IP adresiniz olup olmadığını görmek için tekrar kontrol edebilirsiniz.

8: Temel AT Komutları – Bağlantıları Etkinleştir

O zaman, ESP8266 ESP-01 modülünü bir sunucu olarak yapılandırabilmemiz için önce birden fazla bağlantıyı etkinleştirmemiz gerekiyor. Bir sonraki komutu yazın:

AT+CIPMUX=1

 

Bir kez daha, her numara bir tür bağlantıyla ilişkili:

Tek = 0
Birden çok = 1
Aşağıdaki adım, sunucuyu 80 numaralı bağlantı noktasından başlatmaktır:

AT+CIPSERVER=1,80

 

İlk sayı, sunucu modunu (0) mı yoksa sunucu modunu (1) mı açmak istediğimizi belirtmek için kullanılır. İkinci sayı, istemcinin bir sunucuya bağlanmak için kullandığı bağlantı noktasını gösterir. Bağlantı noktası 80’i seçtik çünkü bu, HTTP protokolü için varsayılan bağlantı noktası.

 9: Komutlarda Temel – Yanıt

Şimdi, bir web tarayıcısı açıp ESP modülümüzün IP adresini yazdığımızda, yukarıdaki resimde gösterildiği gibi aşağıdaki cevabı alıyoruz.

Bu, bilgisayarımızın bir dosyayı almak için sunucuya gönderdiği HTTP isteğidir. Hangi dosyayı almak istediğinizi, tarayıcınızın adını ve sürümünü, hangi işletim sistemini kullandığınızı, dosyayı hangi dilde almayı tercih edeceğinizi ve daha fazlasını içeren bazı ilginç bilgiler içerir.

10: Temel AT Komutları – Veri Gönderme ve Görüntüleme

Artık bazı komutları veri göndermek ve web tarayıcımızın penceresinde görüntülemek için aşağıdaki komutları kullanabiliriz:

AT+CIPSEND=0,5

 

“0” verilerin aktarılacağı kanalı gösterir; “5” gönderilecek olan karakter sayısını gösterir.

Enter tuşuna bastığımızda, “>” sembolü belirir. Bu, şimdi tarayıcıya göndermek istediğimiz karakterleri yazabileceğimizi gösterir. Bu örnekte “merhaba” ı seçtik.

Birkaç saniye sonra “GÖNDER” mesajını aldık. Bu, verilerin müşteriye başarıyla iletildiği anlamına gelir. Ancak, web tarayıcısının penceresinde henüz hiçbir şey görünmüyor. Bunun nedeni, karakterleri görüntülemek için önce kanalı kapatmanın gerekli olmasıdır. Kanalı kapatmak için aşağıdaki komutu kullanıyoruz:

AT+CIPCLOSE=0

 

“0” kapatılan kanalı gösterir.

Girdikten sonra, mesajımız yukarıdaki resimde gösterildiği gibi web tarayıcısının penceresinde görüntülenir.

ESP8266 AT Komut Kümesini görmek için aşağıdaki siteye bakabilirsiniz:

http://www.pridopia.co.uk/pi-doc/ESP8266ATCommandsSet.pdf

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.