Elektronik AkademiOsilatör

adminHaziran 10, 2015239

Osilatör nedir?

Bir elektronik osilatör ki elektronik sinyal tekarlar.Genellikle bir sinüs dalgası ya da kare dalga üretir..Osilatör bir giriş sinyaline gerek kalmadan bir çıkış sinyali oluşturur.Bir girdi olarak sadece DC besleme gerilimi ile çıkışında periyodik dalga üretir. Çıkış gerilimi osilatörün türüne bağlı olarak, sinüzoidal ya da sinüzoidal olmayan olabilir.
Osilatörler farklı tipte sinüs dalgası, kare dalgalar, üçgen dalgalar ve testere dişi dalgaları dahil çıkışları çeşitli şekillerde üretirler. Çıktıları birçok elektronik cihazlarda kullanılmaktadır. Osilatörler tarafından üretilen sinyallerin yaygın örnekleri, radyo ve televizyon vericileri, bilgisayar ve kuvars saatler, düzenleyen saat sinyalleri ve elektronik bip ve video oyunları tarafından üretilen sesler tarafından yayınlanan sinyalleri içerir.

 

ss

Şekil 1 çıkış dalga formlarının üç ortak türlerini gösteren temel osilatör konsepti: kare dalga, sinüs dalga ve üçgen.

Osilatör Şeması

aa

 

Osilatör’ün Parçaları
Çoğu osilatörler üç temel bölümden oluşur:
1. Bir amplifikatör. Bu genellikle bir gerilim yükseltici olacak ve bir op-amp olabilir
2. Bir dalga şekillendirme ağı. Bu durum, üretilen dalga şekli ve sıklığı için sorumlu olan filtre devreleri gibi pasif bileşenler içerir.
3. POZİTİF geribildirim yolu. Çıkış sinyali bir kısmı geri besleme sinyali ile yeniden  amplifiye ve sabit bir çıkış sinyali sağlamak için tekrar beslenir şekilde amplifikatör girişine geri beslenir.

 

NASIL ÇALIŞIR?

Doğrusal osilatör en yaygın şekli gibi olumlu geribildirim sağlamak için bir frekans seçici elektronik filtre yoluyla girişine geri besleme üretiminin bir geri besleme döngüsü bağlı bir transistör veya op-amp olarak bir elektronik amplifikatördür. Amplifikatöre güç kaynağı ilk olarak açıldığında, devredeki elektronik gürültü salınımları başlamak için bir sinyal sağlar. Gürültü döngü etrafında geçecek ve çok hızlı bir şekilde tek bir frekansta bir kare dalga haline gelene kadar yükseltilir ve süzülür.vv

 

 

 

admin

Elektronik Mühendisi Adayı.ElektronikSever..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *