Belirli bir direnç, mevcut gerilimi ile doğru orantılıdır, bu terimi Ohm kanunu elektronik devrelerde bulunan temel ilişkilerin birini belirtmektedir. Kimin direnci sabit bir devre üzerinden gerilimi artırmak, diğer bir deyişle, mevcut direnç değeri yukarı gider. Eğer voltaj azaltmak, geçerli direnç değeri aşağı iner.

Ohm kanunu, basit bir matematiksel formül olarak bu ilişkiyi ifade eder:

image0.jpg

Bu formülde, V (volt cinsinden) gerilimi temsil eder, I (amper olarak) akım anlamına gelir, ve R (ohm) direnci anlamına gelmektedir.

Eğer bilinmeyen bir gerilim, akım, direnç veya hesaplamayı sağlar, çünkü Ohm yasası son derece yararlıdır. Eğer bu üç miktarların iki biliyorsanız Kısacası, üçüncü hesaplayabilirsiniz.

Lisedeki matemaik dersine geri dönün ve bu tür diğer eşdeğer formüller oluşturmak için Ohm yasası olarak basit bir formül terimleri yeniden düzenleyebilirsiniz unutmayın. Özellikle:

 

  • Eğer voltaj değerini bilmiyorsanız, siz direnç akım çarpılarak bunu hesaplayabilirsiniz.                                                                       image1.jpg

 

  • Eğer akım değerini bilmiyorsanız, siz direnç gerilim bölerek bunu hesaplayabilirsiniz.

image2.jpg

  • Eğer direnç değerini bilmiyorsanız, siz akım ile gerilim bölerek bunu hesaplayabilirsiniz.

image3.jpg

Ohm kanunu hakkında hatırlanması gereken en önemli şey volt, amper ve ohm cinsinden hesaplamaları her zaman yapmak zorunda olmasıdır. Örneğin, (genellikle elektronik devrelerde olacak), sen 1,000’e bölerek amper’i miliamper  dönüştürebilirsin.Akımı miliamper ölçersen eğer.. Örneğin, 250 mA 0.25 A.