Elektronik ElemanlarElektronik Devrelerde Piller Nasıl Çalışır?

adminEylül 19, 2015280

Bir elektronik devre için, bir voltaj kaynağını En kolay sağlayabileceğiniz yolu bir pil eklemektir. AC adaptörleri (duvara taktığınız olabilir) ve (voltaja güneş ışığını dönüştürmek) güneş pilleri de dahil olmak üzere gerilim sağlamak için başka yollar, bol miktarda vardır. Ancak, piller çoğu elektronik devreler için suyu en pratik kaynağı olmaya devam etmektedir.

Bir pil da akımın neden olabilir gerilim şeklinde, elektrik enerjisi, kimyasal enerjiyi dönüştüren bir cihaz.

Bir pil bir elektrolit adı verilen özel bir kimyasal çözelti içine farklı metallerden yapılmış iki tabak daldırarak çalışır. Metal anot olarak adlandırılan negatif plaka üzerinde biriken yükler, bir akış üretmek için elektrolit ile reaksiyona girer. Katot olarak adlandırılan pozitif plaka, yüklerin kuru emilir. Bunun bir sonucu olarak, bir voltaj iki plaka arasında oluşturulmaktadır.

Bu plakalar Eğer akımın neden olduğu bir devre bağlanabilirler bu dış terminallerine bağlanır.

 

308339.image0

Piller çok farklı şekil ve boyutlarda gelir, ancak elektronik projeler için, sadece herhangi bir bakkal, bir ilaç veya mağaza mevcuttur hepsi pillerin bir kaç standart tip, kendinizi ilgilendiren gerekir.

308340.image1

 

Silindirik piller dört standart boyutlarda gelir: AAA, AA, C ve D Büyüklüğü ne olursa olsun, bu bataryalar her biri 1.5 V  sağlamaktadır; küçük ve büyük boyutlarda arasındaki tek fark büyük piller daha kolay akımı sağlayabilir olmasıdır.

 

Silindirik pil katot veya pozitif terminali, metal yumru ile sonudur. Düz metal uç anot veya negatif terminali.

Dikdörtgen pil 9 V pil olduğunu. O küçük dikdörtgen kutu aslında altı küçük hücreler, bir AAA hücrenin her biri yaklaşık yarısı boyutunu içerir. Bu küçük hücrelerin her biri tarafından üretilen 1.5 volt 9 volt toplam oluşturmak için birleştirir.

Burada piller hakkında bilmeniz gereken birkaç şey vardır:

AAA, AA, C, D ve 9 V piller yanı sıra, diğer birçok pil boyutları mevcuttur. Bu pillerin çoğu böyle devam dijital kameralar, işitme, dizüstü bilgisayarlar ve özel uygulamalar için tasarlanmıştır.

Tüm piller size ve çevreye toksik kimyasallar içerir. Dikkatle onları tedavi ve düzgün yerel yasalara göre onları atmayın. Sadece çöpe atmayın.

Siz (ve) sizin piller tarafından üretilen voltaj ölçmek için multimetre kullanabilirsiniz. Uygun bir DC voltaj aralığı (örneğin 20 V) multimetre ayarlayın. Ardından, akünün artı kutbuna ve negatif terminaline siyah probu Kırmızı probu dokunun.

Multimetre size negatif ve pozitif terminaller arasındaki gerilim farkı anlatacağım. Silindirik piller (AAA, AA, C veya D) için 9 V piller için yaklaşık 1.5 V olmalı, bu konuda 9 V. olmalı

Şarj edilebilir pillerin şarj edilemeyen piller daha pahalı ama onlar ölü gittiğinizde bunları şarj edebilirsiniz, çünkü uzun ömürlü.

Bir elektronik devre pilleri kullanmak için en kolay yolu bir veya daha fazla pil tutmak için tasarlanmış küçük bir plastik alet pil tutucu, kullanmaktır.

 

 

admin

Elektronik Mühendisi Adayı.ElektronikSever..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *