Elektronik DevrelerDc Motor Sürücü Devresi

adminKasım 15, 20152673

Bugün paylaşacağımız elektronik devremiz dc motor sürücü kontrol devresidir.Bir çok arkadaşımız dc motor sürücü devresinin ne işe yaradığını bilmemekte lakin kullanmaya çalışmaktadır.O yüzden ilk olarak devrenin amacını belirtmek istiyorum .Devremizin amacı mikrodenetleyicilerin çıkışlarına direk olarak dc motor bağlamak çoğu zaman yetersiz kalmaktadır.Bu yüzden çıkışları kuvvetlendirmek için motor sürücüleri ve transistörler ile desteklenmektedir.

devre görüntü

Devremiz için kullanacağımız güç 24 volt olarak düşünülmüş lakin isterseniz 30 volt’a kadar çıkmanız mümkündür. Devrede bulunanan IR2101’lerin güçleri gerilim regülatörümüz sayesinde sağlanmaktadır.Devremize 30 volt’dan fazla enerji uygulamanız durumunda devreye zarar verme ihtimalinden dolayı tavsiye etmiyoruz.Bu tarz devrelerde soğutucu oldukça önemlidir .O yüzden soğutucu seçiminiz oldukça önemlidir.

devre şeması

Devremizde kullanacağımız malzemeler devre şemasının üstünde detaylı bir şekilde belirtmiştir.Devre malzemelerini tek tek yazmıyorum çünkü bu sayede devre ile aranızda bir bağ oluşacağına ve bu sayede devreyi daha iyi benimseyeceğinizi düşünüyorum .

devre pcb

admin

Elektronik Mühendisi Adayı.ElektronikSever..

2 comments

 • ali

  Mayıs 30, 2018 at 1:38 am

  Hocam bu sürücü ile dc motorda neleri kontrol edebiliyoruz.Yani hız ve yön kontrolü oluyormu.

  Reply

 • admin

  Haziran 3, 2018 at 8:32 am

  Bu sürücü devresi pıc ile yazacağınız kodlarla konum ve hız kontorlü yapabilirsiniz.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *