Breadboard Nedir?

Breadboard devreleri tak çıkar mantığı ile oluşturmamıza yarayan, belli satır ve sütunları kendi aralarında iletken edilmiş devre tahtasıdır. Ayrıca birden fazla breadboard kendi aralarında çentikleri sayesinde birleşetirerek daha büyük devre tahtası elde etmiş oluruz.

Breadboard sayesinde devreleri daha hızlı şekilde oluşturarak test etme imkanı sunar. Bu sayede lehimleme, baskı devre gibi işlemler ile uğraşarak vakit kaybını önler.

Breadboard alt satırda bulunan resimdeki elemandır.

breadboard

Üzerinde beşerli satır ve sütunlarla oluşturulmuş devre elemanlarının bacak yuvaları mevcuttur.

Breadboard satır ve sütunlar arasındaki iletken bağlantıları

breadboard-aciklama Bu satır ve sütunlar yandaki görselde nasıl bir bağlantı kurdukları gösterilmiştir. A, B, C, D, E    breadboardu yatay olarak tuttuğumuzda dikey sütunlar kendi aralarında birbirleri ile  bağlanmıştır. en altta ve en üstte bulunan “+”,”-” olarak belirlenmiş kısımlarda yatay olarak kendi  aralarında iletken edilmiştir.

Bir parelel ve seri devre yapacağımızda bu iletkenliklerini dikkat etmelisiniz. Örnek olarak size doğru ve yanlış olan seri ve paralel devre ve yanlış kurulmuş devre örnekleri göstereceğim.

Breadboard Üzerinde Paralel Bağlantı Örneği

paralel-breadboard-baglantisi

Resimde görüldüğü üzere dikey olarak belirtilen flu kırmızı çizgiler  breadboard yuvaları arasındaki bağlantıyı gösterir. İki direnç bu dikey  sütunda birbiri ile paralel bağlanmış olur. Bu olayı birbirlerine lehimleme  olarak düşünebiliriz. Bu sayede lehimleme yapılmadan dirençler yuvalara  oturtularak paralel bağlantı sağlanmış olur.

Breadboard Üzerinde Seri Bağlantı Örneği

seri-breadboard-baglantisi

Resimde belirtilen kırmızı ile dikey sütunlar breadboard yuvaları  arasındaki bağlantıyı simge eder. Sol direncin bitiş noktası ile sağ direnci  başlangıç noktası aynı dikey sütuna denk getirilmiştir bu sayede birbirleri  ile bağlantı sağlanıp seri bağlantı oluşturulmuştur.

 

Breadboard Üzerinde Hatalı Bağlantı Örneği

hatali-breadboard-baglantisi

Resimde belirtilen yatay kırmızı çizgi breadboard satırları arasındaki  iletken bağlantıyı gösterir. Direncin başlangıcı ile bitiş ayağı aynı satıra  bağlanmıştır. Bu durumda akımın direnç üzerinden değilde dirençsiz  ortam olan kırmızı çizgi ile belirtilen kısımdan geçmesidir. Bu olay kısa  devre olarak bilinir. Yani direnç üzerinden akım geçmez. Hatalı bağlantı  yapmış oluruz.