Elektronik Akademi

Baskılı Devre Kartları (PCB’ler) Yapımı

0

Baskı devre üzerinde iletken yollar bulunan ve bu yollar haricindeki alanı yalıtkan olan bir devre kartıdır.
Bir devre tasarlarken farklı devre bileşenleri ve/veya entegreler arasında elektriksel veri transferi gerekmektedir. Bu transfer iletkenler vasıtasıyla yapılır.
Baskı devre bu yolları bir kart üzerinde sabitleyerek devrenin karmaşıklığını azaltır ve hata bulmayı kolaylaştırır.
Baskı devre; devre bileşenlerini üzerinde sabitleyerek temassızlık sorunlarını azaltır.
Lehim yapmak için uygun ortam oluşturur.
Aynı devrenin birden fazla miktarda hızlı bir biçimde üretimine olanak verir.

ADIM 1 – Asetata çıktı almak

 1. žYapmış olduğunuz çizimin çıktısını LAZER yazıcıdan A4 kağıdı büyüklüğündeki asetat kağıdına çıktısını alın. Toneri mümkünse koyultun. Asetat kağıdının temiz olmasına özen gösterin.

ADIM 2 – Bakır Plaketin Hazırlanması

 1. žBasacağınız devrenin büyüklüğünde bir parça bakır plaket kesin.
 2. žKıl testeresi veya buna benzer bir alet ile kestiğiniz bu plaketi ovma tozu ve bulaşık süngeri yardımıyla iyice temizleyin. Temizlediğiniz plaket pırıl pırıl parlamalıdır ve bu işlemden sonra bakır yüzeyine elinizi değdirip parmak izi veya leke bırakmamalısınız.

ADIM 3 – Ütüleme İşlemi

 1. žPlaketi kuruttuktan sonra, asetatın tonerli yüzeyini (tırnağınızı üzerinde hafifçe gezdirdiğiniz zaman hissediyorsunuz) plaketin bakır yüzeyine gelecek şekilde yerleştirin.Plaketin altında kağıt veya karton benzeri bir şey yerleştirin (ütünün sıcaklığıyla masaya zarar vermemek için), yine ütüyle asetat arasına da bir kağıt yerleştirin.
 2. žÜtüleme işlemini yaparken asetatı kaydırmamalısınız. Ütüye başladıktan bir süre sonra kağıdı ve asetatı biraz kaldırıp (Kösesinden hafifçe) yapıştığından ve kaymadığından emin olun.Ütüleme işlemi yaklaşık 5 dakika sürecektir. Bu süre boyunca kısa aralıklarla kağıdı kaldırıp bakmalısınız.

ADIM 4 – Bozuk yolların düzeltilmesi

 1. žÜtüleme işlemi bittikten sonra bozuk çıkan, silik olan veya çıkmayan yerler en ince uçlu asetat kalemiyle düzeltilmelidir. Bunu yaparken elinizi kaydırmayın.

ADIM 5 – Plaketin asitte eritilmesi

 1. žBunun için öncelikle plastik bir kap içerisinde çözeltiyi hazırlamamız lazım. %20’lik perhidrol çözeltisinden (Hidrojen peroksit) 1 ölçü, tuzruhundan (HCl) 3 ölçü olacak şekilde çözelti hazırlanır.(Perhidrol çözeltisinin derişimi farklıysa ölçü bununla orantılı olarak ayarlanır.%10 ise, 2 ölçü Hidrojen Peroksit 3 ölçü tuzruhu).
 2. žBu çözeltiyi teninize temas ettirmeyiniz, plastik ameliyat eldiveni kullanmanızı öneririz. Ayrıca kıyafetlerinize sıçradığı takdirde beyaz lekeler asla geçmemek üzere oluşacaktır. Bu yüzden önlük kullanmanız da iyi olabilir. Teninize geldiği zaman da yaklaşık 1 saat süren geçici beyaz lekeler oluşturmaktadır. Bol su ile yıkayınız.
 3. žBu işlem açık havada veya cam önünde yapılmalıdır. Çünkü bu işlem sırasında çıkan duman ve çeşitli zehirli gazlar akciğerlere çok zararlıdır. Fazla solumamaya özen gösterin.
 4. žBu çözelti plastik kap içerisinde hazırlanmalıdır.
 5. žPlaket çözeltinin içerisinde eritilirken erimenin daha hızlı olması için kap hafifçe sallanmalıdır.
 6. Bu adımda son olarak çözelti kabı ve plaket bol suyla temizlenmelidir. Plaket yine ovma tozu ve süngerle yolların üzerindeki toner gidecek şekilde temizlenmelidir.

ADIM 6 – Plaketin delinmesi

 1. žBütün bu işlemler tamamlandıktan sonra plakette de görülen devre elemanlarının geleceği yerler ince uçlu matkap ile delinmelidir.

ADIM 7 – Lehim

 1. žDelinen plaketimiz artık lehim yapmak için hazırdır.
 2. žLehim yaparken; havyanın ucunu bakır yola ve elemanın bacağına veya elemanın bacağına çok yakın olacak şekilde bakır yola değdirin ve lehimi olması gereken yerde eritin.
 3. žYani lehimin önce havyanın ucunda eritilip sonra bağlantı yapılacak yere götürülmesi yanlış bir yöntemdir.
 4. žYapılan lehim parlak renkli olmalıdır. Mat olanlar bozuk olabilir, yüksek ihtimal soğuk lehimdir. Böyle lehimler temassızlığa, dolayısıyla devrenin çalışmasında sorunlara yol açarlar.
admin
Elektronik Mühendisi Adayı.ElektronikSever..

  Breadboard Üzerinde Örnek Devre Kurulumu

  Previous article

  Transistörler

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.