Elektronik ElemanlarPotansiyometre Nedir?

adminHaziran 26, 2015205

Birçok elektronik devrelerinde kullanıcı tarafından değiştirilebilir bir direnç olarak adlandırılır. Örneğin, çoğu ses yükselticiler kullanıcının yukarı veya aşağı sesi açmayı sağlayan bir ses kontrolü bulunmaktadır.Bir lamba ile seri direnci değişen basit bir ışık oluşturabilirsiniz.

Değişken dirençe  potansiyometre veya kısaca pot denir. Bir potansiyometre üç terminalleri ile bir dirençtir. Terminalleri iki sürekli direnci her bir ucuna sabitlenen, fakat orta terminali direncinin bütün yüzeyi ile temas içinde kayan bir silecek bağlanır. Böylece, bu merkez terminali ve iki yan terminalleri birini arasındaki direncin miktarı silecek hamle olarak değişir.

image0.jpg

(Düzgün silecek denir) rezistif parça ve kaydırıcıyı  metal olabilir ve onun altında içinde kapalı ve üç terminalleri vardır.Metal kutunun üstünden çıkıntı yapan çubuk silecek bağlı olduğu içindir ki Kullanıcı çubuğu döndürdüğünde, direnç üzerindeki sileceğin hareket direnci değişir.

Potansiyometrenin içindeki karbon gibi dirençli malzemeden bir yarım daire şeklinde bir parçadan imal edilmiştir.İki dış terminalleri direncinin her iki ucuna bağlanır.Bu direnç üzerinden dönebilecek şekilde, üçüncü, terminal bağlı olduğu sileceği, monte edilir.Silecek hareket ettiğinde diğer iki terminal ve arasındaki direnç değeri değişir.

 

image1.jpg

Şematik diagramda kullanılan sembol yukarıdaki resimde gösterilmiştir.Potansyimetre toplam direnç tarafından derecelendirilir.Merkez terminali ve diğer iki terminalleri arasında direnç daima potansiyometrenin toplam direnç değerlendirmesi kadar eklenir.

admin

Elektronik Mühendisi Adayı.ElektronikSever..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *